Gym TrackLadda ner gratis

T-bar rodd

T-bar rodd är en sammansatt dragövning som utförs med en skivstång förankrad i ena änden, antingen i en landmine-attachment eller kistad i ett hörn, medan du står över stången och drar den lastade änden mot bröstet. Övningen passar bra för den som vill bygga tjocklek i mittrygg och latissimus med en stabil, bröstkuddsuppstyrd eller framåtböjd position som möjliggör tung belastning.

Muskelgrupp
Rygg
Primära muskler
övre rygg, nedre rygg
Redskap
Skivstång
T-bar rodd demonstration
T-bar rodd demonstration

Hur man gör T-bar rodd

  1. Lägg vikter på ena änden av stången och säkra motsatta änden i en landmine-attachment eller ett hörn, sedan står du över stången med ansiktet vänt mot den viktade änden.
  2. Böj i höfterna för att luta dig framåt med neutral rygg, böj knäna lätt och gripa stången nära skivorna med båda händerna eller använd en V-handle attachment.
  3. Spänna magen och dra stången mot nedre bröstet genom att driva albogarna bakåt och pressa samman skulderbladet.
  4. Gör en kort paus i toppen av rörelsen, sänk sedan stången kontrollerat tills armarna är helt utsträckta.
  5. Upprepa för det föreskrivna antalet repetitioner medan du bibehåller en stabil höftböjning och neutral rygg genom hela övningen.

Formtips

  • Håll bröstet uppe och skuldror dragna bakåt genom hela rörelsen för att förhindra rundning av övre rygg och maximera engagemang i latissimus och rhomboid.
  • Dra albogarna mot höfterna snarare än att sprida dem brett för att bättre träffa mittrygg och undvika överdriven skulderstress.
  • Undvik att använda momentum genom att kontrollera den excentriska delen och göra en kort paus vid full sträckning innan nästa repetition påbörjas.

Vanliga misstag

  • Rundning av nedre rygg under tung belastning minskar ryggradsstabilitet och ökar skaderisk under dragningen.
  • Överdriven höftdrift eller benthrust för att lyfta vikten skiftar spänningen från ryggmuskulaturen och gör övningen till en momentumövning.
  • Att dra stången för högt mot nacke eller ansikte förskjuter fokus till övre trapezius och minskar mittryggaktiveringen.

Set och reps

För hypertrofi, utför 3 till 4 set om 8 till 12 repetitioner med måttlig vikt och kontrollerad tempo; för styrka, använd 3 till 5 set om 4 till 6 repetitioner med tyngre belastning.

Spåra T-bar rodd i Gym Track

Logga varje set på sekunder, se din senaste sessions vikt och reps medan du tränar, och få nya PR automatiskt markerade. Gratis på iPhone och Android.

Hämta appen

Vanliga frågor

Vilket grepp bör jag använda för T-bar rodd?
Du kan använda ett smalt parallellt grepp med båda händerna runt stången, en V-handle attachment för ett neutralt grepp, eller ett bredare grepp om din setup tillåter det. Ett neutralt eller parallellt grepp känns vanligtvis mest naturligt och möjliggör en stark kontraktion i mittrygg.
Bör mitt bröst stödjas under T-bar rodd?
En bröstkuddsstödd version med en dedikerad T-bar rodd-maskin minskar utmattning i nedre rygg och låter dig fokusera helt på ryggkontraktion. Den fristående framåtböjda versionen rekryterar fler stabiliseringsmuskler och nedre rygg men kräver striktare teknik och magspänning.
Hur skiljer sig T-bar rodd från skivstångsrodd framåtböjd?
T-bar rodd har en fixerad rörelseväg på grund av den förankrade änden, vilket ger mer stabilitet och ofta möjliggör tyngre belastning med mindre tekniksammanbrott. Skivstångsrodd framåtböjd kräver mer balans och magkontroll men erbjuder ett friare rörelseomfång och något olika muskelrekryteringsmönster.

Fler Ryggövningar

Alla Ryggövningar →