Y-lyft med hantlar
Y-lyft med hantlar är en isoleringsövning för axlarna där du lyfter hantlar rakt upp i en 45-graders vinkel för att forma ett Y med kroppen. Övningen tränar framför allt deltoiderna och trapezius, vilket gör den utmärkt för att stärka övre ryggen och förbättra axelstabilitet.
- Muskelgrupp
- Axlar
- Primära muskler
- deltoider, trapezius
- Redskap
- Hantel
Hur man gör Y-lyft med hantlar
- Ställ dig med fötterna axelbrett isär och håll en lätt hantel i varje hand vid sidorna med handflatornas inåt.
- Böj dig framåt i höfterna ungefär 15 till 30 grader samtidigt som du håller ryggraden neutral och kärnan spänd.
- Lyft båda hantlarna samtidigt i en diagonal bana uppåt och utåt i en 45-graders vinkel från kroppen för att forma ett Y.
- Lyft tills armarna är ungefär parallella med golvet eller något högre, med en lätt böjning i armbågarna under hela rörelsen.
- Sänk hantlarna tillbaka till utgångspositionen med kontroll, följande samma diagonala bana.
Formtips
- Håll skulderbladet retraherat och deprimerat under hela rörelsen för att aktivera trapezius korrekt och undvika axelimpingement.
- Använd en lätt vikt som låter dig kontrollera hela rörelseomfattningen utan att svinga eller använda momentum.
- Behåll den framåtlutande höfthållningen utan att runda nedre ryggen eller låta bröstet kollapsa framåt.
Vanliga misstag
- Att lyfta för tungt och använda momentum för att svinga upp vikterna: detta minskar muskelaktiveringen och ökar skadrisken på axelleden.
- Att lyfta armarna rakt framåt eller ut till sidorna istället för i 45 grader: detta förskjuter fokus från målmusklerna och minskar trapezius-engagemanget.
- Att stå helt upprätt istället för att luta sig framåt: detta förändrar motståndsvinkel och gör övningen mindre effektiv för att träna övre ryggen.
Set och reps
För hypertrofi, utför 3 till 4 set med 12 till 15 repetitioner med måttlig vikt, medan styrketräning vanligtvis använder 3 till 4 set med 8 till 10 repetitioner med något tyngre vikter.
Spåra Y-lyft med hantlar i Gym Track
Logga varje set på sekunder, se din senaste sessions vikt och reps medan du tränar, och få nya PR automatiskt markerade. Gratis på iPhone och Android.
Hämta appenVanliga frågor
- Vad är skillnaden mellan Y-lyft med hantlar och sidlyft?
- Y-lyft med hantlar utförs i en 45-graders vinkel med framåtlutning och tränar trapezius tillsammans med deltoiderna, medan sidlyft lyfts rakt ut till sidorna och fokuserar främst på mittdeltoid. Y-lyft med hantlar kräver också en lättare vikt på grund av den biomekansikt mindre fördelaktiga positionen.
- Ska jag göra Y-lyft med hantlar stående eller liggande på en lutad bänk?
- Båda variationerna är effektiva, men varianten på lutad bänk ger mer stabilitet och isolerar målmusklerna bättre genom att eliminera momentum. Stående version engagerar fler stabiliserande muskler och är användbar när en bänk inte är tillgänglig.
- Hur mycket vikt ska jag använda för Y-lyft med hantlar?
- Börja med hantlar som är 30 till 50 procent lättare än vad du använder för sidlyft, eftersom Y-lyft med hantlar-vinkeln skapar en längre hävararm och större svårighet. De flesta lyftar hittar att 5 till 15 pund per hand är lämpligt beroende på styrkenivå.